Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

NET-SAFE

Olecko

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Specjalne i pomocne funkcje w jQuery AJAX

Autor: NET-SAFE, publikacja: 2017-06-27

Nadal jako programista nie mogę wyjść z podziwu funkcjonalności jQuery, jak również jego zgodności działania nie tylko we wszystkich przeglądarkach, począwszy od nieszczęsnej IE (Internet Explorer), ale także tego, jak ta piękna biblioteka, skomponowana przez oddziały MIT, współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi.

Zdjęcie nr 1

Dla nas programistów to niesamowita wygoda, dzięki której czujemy chęć wykorzystywania jQuery do każdego wręcz projektu - czy to stron prostych (typu firmowych), czy też aplikacji bardziej złożonych (typu portale). Skupię się na tym, co może być pomocne i przydatne dla innych firm.

„Bawiliśmy się” swego czasu, przesyłając pliki za pomocą AJAX. Niby to prosta sprawa, ale kiedy w grę wchodzą np. prezentacje postępu wysyłanego pliku bądź też utworzenie tablicy tymczasowej, wiele kwestii wówczas trzeba dobrze przemyśleć i przeanalizować - jeśli chodzi o ścieżkę postępu naszego użytkownika, a chodzi tu np. o decyzje, nagłe przerwanie, problem z połączeniem, urządzenia, które wysyłają. AJAX z biblioteki jQuery świetnie rozwiązuje wiele problemów i de facto zastępuje masę kodu i naszego cennego czasu. Przykłady tego wykorzystania znajdują się w portfolio.

Zdjęcie nr 2

Jedną z ciekawych rzeczy - oprócz wielu innych typu płatności online, specyficznego księgowania, zbierania punktów itd. - jest mistrzowskie funkcjonowanie tu masy kodu AJAX z jQuery, np. skrócenie odwołania się do funkcji ustawionej globalnie (gdzie można odwołać się z każdego miejsca akcji w tworzonym systemie), jedną stworzoną funkcją, oczywiście odpowiednio zabezpieczoną, tworzymy jakąkolwiek tablicę tymczasową, jaką tylko zapragniemy, z przesłaniem odpowiednich parametrów do zapisania danego rekordu.

Zdjęcie nr 3

To wszystko jest robione „w locie”, co sprawia, że możemy przypisać akcję do każdej reakcji użytkownika, typu: kliknięcie w przycisk klawiatury, dotknięcie, ruch myszką, kliknięcie odpowiedniego przycisku, czasu reakcji itd. I na przykład kiedy jesteśmy w trakcie wystawiania ogłoszenia, gdzie tak naprawdę nie jest jeszcze ono opublikowane, tworzy się za pomocą magii jQuery, sekcji $.ajax(), mnóstwo ciekawych danych, które są zapisywanie nie dość że w tablicach $_COOKIE, ale także $_SESSION, to jeszcze bez rejestracji użytkownika w portalu, dzięki czemu jest możliwy powrót do dalszego dodawania ogłoszenia z tymi samymi danymi, gdzie ostatnio została wciśnięta dana literka lub też został przesłany dany plik.

Zdjęcie nr 4

To tylko niewielki fragment niesamowitych możliwości, które odkrywamy. Tak naprawdę wszystko, co można opisać matematycznie, można zaprogramować, a funkcja AJAX umożliwia działanie w czasie rzeczywistym na przechwytywanie informacji, co jest wręcz niezbędne do analiz ruchu na stronie, ciekawych sekcji, wpisywania słów kluczowych czy interesujących produktów. Wszystko zależy od wyobraźni programisty, wiedzy oraz celów.

Zapraszamy serdecznie do badania funkcjonalności oraz metod rozwiązań najróżniejszych problemów.


Opracował:
Rafał Lachowicz
NET-SAFE

Programista - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 325 Programistów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: